Як укласти угоду з використанням криптовалюти?

Як укласти угоду з використанням криптовалюти?

Nov 5, 2024

Як укласти угоду з використанням криптовалюти?

 

Поговоримо про вітчизняний та зарубіжним досвід й розберемося у важливих нюансах контрактів з використанням цифрових активів.

 

Криптовалюта стрімко набирає популярності в Україні і світі.  У 2021 році Chainalysis Inc. дослідили прибутковість біткоїна та оприлюднили перелік з 25 найуспішніших країн.

 Перше місце рейтингу посіли США ($4.1 млрд), друге — Китай ($1.1 млрд), третє — Японія ($0.9 млрд). За ними йдуть Велика Британія, Німеччина, Франція, Іспанія та Південна Корея. Україна також потрапила до рейтингу, посівши десяте місце.

    На сьогоднішній день аналітики прогнозують приріст криптовалют та відновлення загальної ситуації на міжнародному ринку цифрових активів. Однак юридичне регулювання таких транзакцій залишається досить обмеженим та невизначеним як в Україні, так і в багатьох європейських країнах.

 

Ситуація з регулюванням криптовалюти в Україні

Наразі Україна перебуває на тернистому шляху впровадження законодавства, яке регулюватиме віртуальні активи. На жаль, хоча держава і є лідером у використанні криптовалюти, досконалих правових норм, які б повністю регламентували всі аспекти використання криптовалюти, поки що немає. Це створює певні складнощі для нотаріусів й інших учасників ринку, оскільки криптовалюта не визнається офіційним засобом платежу в традиційному сенсі.

   Ситуація з криптовалютою у Європі доволі схожа на українську. Нещодавно прийнятий регламент MiCa (Markets in Crypto-Assets Regulation) поступово набуває чинності, але ще не повністю врегулював усі аспекти використання криптовалюти в угодах.

 

Член НКЦПФР, Юрій Бойко озвучує обнадійливі прогнози:

«Це дійсно історична подія, я впевнений Україна буде одна із перших держав, яка імплементує цей регламент в національне законодавство. Наразі текст законопроекту майже готовий і незабаром ми почнемо обговорення з основними стейкхолдерами.»

Нагадаємо, 15 березня 2022 року Президент підписав Закон України «Про віртуальні активи», проте чинності нормативно-правовий акт не набув й досі.  Після прийняття Закону виникло чимало дискусій:

-        відсутність чіткого розуміння суті «віртуального актива»

-        відсутність розмежування понять «віртуального актива» та «криптовалюти»

-        нелогічність в співвідношенні нормативно-правового регулювання «віртуального активу» та «ключа віртуального активу»

-        не визначення «компетентного органу»

-        жодних передбачених внесень змін до Кодексів (спонукання недобросовісних учасників ринку надавати послуги неофіційно та нелегально)

-        зловживання будуванням підґрунтя для кримінальних правопорушень  тощо

     Вказаний Закон, при внесенні відповідних редагувань, має право на існування. Проте, необхідних змін також потребує Податковий, Кримінальний Кодекси України та КУпАП.


Нотаріат і криптовалюта

Багато нотаріусів в Україні не займаються оформленням угод із елементом криптовалюти. Причина полягає не тільки у відсутності правової бази та чітких правил для таких транзакцій, що створює ризики, а й у низькій кваліфікації більшості спеціалістів у даній галузі.

 Нотаріус, який засвідчує контракти з використанням цифрових активів, зобовʼязаний досконало орієнтуватися в темі криптовалют, розумітися на смарт-контрактах й інших цифрових інструментах.

Попри законодавчі труднощі, існують кілька варіантів, як можна укласти угоду з криптовалютою в Україні:

-        Знайти нотаріуса зі знанням криптовалюти, який зможе структурувати угоду і провести її на основі своїх знань та розуміння алгоритмів роботи з криптовалютами.

-        Укласти додатковий договір про розрахунки у момент укладання основної угоди, це захистить сторони у випадку виникнення суперечок щодо розрахунків.

-        Звернутися до кваліфікованих спеціалістів, що допоможуть вибрати доцільний правовий фреймворк для угоди. Наприклад, можна скористатися смарт-контрактами, де криптовалюта буде автоматично перерахована після виконання певних умов, як-от внесення змін до реєстру власності.

-         У випадках, коли угода оплачується в криптовалюті і складається з двох етапів, можна залучити ескроу-агента, аби захистити інтереси обох сторін, адже агент передає криптовалюту продавцю тільки після надання підтверджуючих документів.

Варто зауважити, що випадки, коли криптовалюту використовувати не можна, все ж таки існують: ФОПи на єдиному податку в Україні не мають права приймати оплату у формі криптовалюти. Їм дозволено отримувати лише грошові кошти.

Угоди з криптовалютою поступово знаходять своє місце на ринку, але вони поки що залишаються складними для внутрішнього використання в Україні через нестачу правового регулювання. Для мінімізації ризиків і структуризації таких угод рекомендується залучати спеціалістів даної галузі. 

Команда фінансистів xPaid, які  досконало розуміються на європейському законодавстві та банках, допоможе в укладенні угод з використанням криптовалюти. Ми знайдемо найефективніший підхід та структуруємо угоду з мінімальними ризиками, створивши надійний фундамент для майбутнього.

Головна перевага xPaid - надання необхідної супровідної документації для банків та податкової аби ви могли спокійно використовувати свої кошти в ЄС.

Завдяки xPaid ви отримуєте не просто фінансову платформу, а й надійного партнера, що забезпечить вам безпеку та фінансову незалежність!