Оподаткування криптовалютних операцій в країнах ЄС: загальні принципи та особливості.  

Оподаткування криптовалютних операцій в країнах ЄС: загальні принципи та особливості.  

Oct 16, 2024

Оподаткування криптовалютних операцій в країнах ЄС: загальні принципи та особливості.

Криптовалюта набирає популярності, а питання законодавчого визначення та регулювання стають все більш актуальними у багатьох країнах. Єдина система податкового регулювання у Європі наразі відсутня, тому це питання залишається на розсуд держав-членів  ЄС. Тому, між 27 країнами наразі помітні суттєві відмінності між правилами оподаткування відповідних доходів фізичних осіб.

Винятком є деякі фундаментальні принципи, на яких ґрунтується оподаткування таких криптовалютних операцій як продаж криптовалюти, майнінг, стейкінг та трейдінг.

Продаж криптовалюти = приріст капіталу?

У більшості країн Європи операції з продажу криптовалюти класифікуються як приріст капіталу. Це означає, що податок на дохід обчислюється на підставі різниці вартості покупки криптовалюти та її ціною (на момент здійснення продажу).Так, податок на приріст капіталу може сягати 50,5% у Німеччині, 52,06% у Данії, 30% у Швеції або до 44% у Фінляндії.

За цим правилом здійснюється обмін на фіатні валюти або іншу криптовалюту, тобто ціновий розрив розглядається як реалізація активу та класифікується й оподатковується за правилами «приросту капіталу».

Який режим оподаткування майнінгу?

Майнінг криптовалюти переважна кількість країн ЄС вважає доходом від підприємницької діяльності чи самозайнятості. 

Отже, отриманий від майнінгу дохід підпадає оподаткуванню за категорією фізичної особи. Витрати на придбання обладнання для майнінгу, електроенергію тощо можуть бути вирахувані з суми доходу, що зменшує базу оподаткування.

Як і з майнінгом, доходи від стейкінгу криптовалюти чи Airdrops

(винятком є отримання airdrop в обмін на послугу), зазвичай, розглядаються як підприємницький дохід чи дохід фізичної особи. Оподаткування залежить від країни проживання податкового резидента та суми доходу.

Наприклад, в Португалї, як випадки припинення підприємницької діяльності або самозайнятості, так і припинення проживання в країні, прирівнюється до переказу за винагороду та потребують сплати за вихід .

Прибуток від трейдингу у більшості європейських країн класифікують як інвестиційний дохід. Оподаткування трейдингу підпадає під категорію «приріст капіталу».

Податок на додану вартість є?

Важливим рішенням щодо оподаткування криптовалютних операцій у ЄС стало рішення Європейського Суду у справі C-264/14 (Hedqvist). Серед головних висновків можна виокремити наступні:

- криптовалюти є платіжним засобом;

- криптовалюти не є матеріальним майном у розумінні ст. 14 Директиви ЄС «Про загальну систему ПДВ в ЄС»;

- операції з продажу та купівлі біткоїна не підлягають оподаткуванню ПДВ.

Тобто операції з обміну криптовалюти на фіатні гроші або на інші криптовалюти звільняються від податку на додану вартість (ПДВ).

Проте це не стосується інших видів діяльності, таких як надання послуг, пов'язаних із криптовалютою (наприклад, платформи для торгівлі або обміну), які можуть оподатковуватись ПДВ.

На які особливості звернути увагу?

Оскільки кожна країна має власну податкову систему, правила регулювання криптовалютних операцій в ЄС можуть суттєво відрізнятися. Частина держав застосовують прогресивну систему податків, решта - фіксовані податкові ставки. Окрім цього, податкові пільги, знижки та особливості сплати податків також відрізняються. 

Наприклад, у Німеччині приріст капіталу від продажу криптовалюти обкладається податком у випадку, якщо продаж відбувається впродовж 1 календарного року після покупки. По закінченню цього строку приріст капіталу може бути звільнений від податку. Італія запровадила прогресивний податок, що скасовує попередній статус вільних від оподаткування криптовалют, та узгоджується із стандартною ставкою податку на приріст капіталу країни. 

Якщо «крипторай» й існував у Європі, то його золота брама знаходилася в Португалії. Однак, у минулому році  до законодавства були прийняті зміни й умови для фізичних осіб значно погіршилися.

 У випадку, якщо податки були сплачені в Україні, це може вплинути на оподаткування в країнах ЄС, де діє система уникнення подвійного оподаткування. Однак важливо перевірити податкові угоди між Україною та конкретною державою-членом ЄС.

Як уникнути ускладнень? 

Оподаткування криптовалютних операцій залишається складним та багатошаровим процесом. Через «принцип європейського різноманіття» важко розібратися з усіма відмінності та особливостями. Для уникнення проблем із податками та врахування всіх аспектів національного законодавства важливо звернутися по допомогу до справжніх професіоналів.

Команда фінансистів xPaid, які досконало розуміються на європейському законодавстві та банках, допоможуть уникнути складних бюрократичних процедур. xPaid не просто полегшує фінансові операції, а допомагає створити надійний фундамент для безтурботного майбутнього.

Головна перевага xPaid - надання необхідної супровідної документації для банків та податкової аби ви могли спокійно використовувати свої кошти в ЄС.

  Ви отримуєте більше часу та можливостей, щоб зосередитися на придбанні нерухомості, інвестуванні або розвитку бізнесу в Європі, маючи впевненість, що ваші фінанси під надійним захистом.  

Завдяки xPaid ви отримуєте не просто фінансову платформу, а й надійного партнера, що забезпечить вам безпеку та комфорт у найважливіших моментах вашого життя!